Vi har formulerat en lista med olika regler som gäller på Jakobsbergs Trafikskola AB. Vi vill gärna uppmärksamma dig på regler för betalning, avbokningar. Vi vill undvika missförstånd, så därför ber vi dig som elev hos oss att ta del av dessa regler.

Betalning

 • All betalning måste ske i förskott alltså innan körlektion/kurs startar.
 • Vid köp av enstaka körlektioner sker betalningen i förskott inför varje körlektion
 • Du har möjlighet att betala, bankgiro eller via vårt Swish 1231 8387 62 ange namn och personnummer.

Köpta paket/körlektioner

 • Alla paket gäller i 6 månader ifrån det datum du köpt paketet.
 • Alla enstaka lektioner eller paket ska betalas i förskott
 • Det är elevens skyldighet att ha kontroll på bokade körlektioner.
 • Det är inte möjligt för trafikskolan att hålla reda på varje elevs saldo eller bokade körlektioner.

Avbokning

 • Avbokning av körlektion måste ske senare klockan 12:00 dagen innan körlektionen börjar, detta gäller bara måndag till fredag. Om du har en körlektion på en söndag måste du höra av dig på fredag innan kl. 12.
 • Avbokning av risktvåan/halkan måste ske senare 3 dagar innan halkutbildningen skall äga rum.
 • Avbokning av riskutbildning del 1 (riskettan) måste ske senare 2 dagar innan utbildningen äger rum
 • Avbokning av körlektioner/utbildningar hanteras själv av eleven.
 • Det går att boka eller avboka per telefon 0858030048 eller skicka sms till vårt mobilnummer 0768228844

Tänk på att om du inte avbokar din körlektion i tid, så måste du betala för körlektionen, om du blir akut sjuk ska ett sjukintyg från läkare/vårdcentral uppvisas inom senast en vecka från det faktiska datumet du var sjuk och därmed undviker du att bli debiterad för lektionen.

Om du av någon anledning vill avbryta din utbildning så har du inom 6 månader från det att du köpt ditt paket rätt att få pengar tillbaka som du inte har utnyttjat, trafikskolan tar en avgift på 10 % på den summa som vi betalar tillbaka dessutom drar vi av den rabatt som du erhöll vid köp av ditt paket, det innebär att du får betala full avgift på det som du har förbrukat.