Vi har formulerat en lista med olika regler som gäller på Jakobsbergs Trafikskola AB. Vi vill gärna uppmärksamma dig på regler för betalning, avbokningar. Vi vill undvika missförstånd, så därför ber vi dig som elev hos oss att ta del av dessa regler.

Betalning

All betalning måste ske i förskott alltså innan körlektion/kurs startar.
Vid köp av enstaka körlektioner sker betalningen i förskott inför varje körlektion

Köpta paket/körlektioner/riskutbildningar/mopedutbildning

Alla paket och utbildningar gäller i 6 månader ifrån det datum du köpt tjänsten. Det är elevens skyldighet att ha kontroll på bokade körlektioner. Det är inte möjligt för trafikskolan att hålla reda på varje elevs saldo eller bokade körlektioner.

Avbokning

Avbokning av körlektion måste ske före kl. 12:00 dagen innan körlektionen börjar, detta gäller bara måndag till fredag.
Om du har en körlektion på en söndag måste du höra av dig på fredag före kl. 12:00
Avbokning av risktvåan/halkan måste ske 5 dagar innan halkutbildningen skall äga rum.
Avbokning av riskutbildning del 1 (riskettan) måste ske 3 dagar innan utbildningen äger rum
Avbokning av mopedutbildning måste ske 5 dagar innan utbildningen startar.

Tänk på att om du inte avbokar dina körlektioner/riskutbildningar/mopedutbildning i tid, så måste du betala för dom, om du blir akut sjuk ska ett sjukintyg från läkare/vårdcentral uppvisas inom senast en vecka från det faktiska datumet du var sjuk och därmed undviker du att bli debiterad för lektionen.

Studieavbrott

Om du av någon anledning vill avbryta din utbildning så har du inom 6 månader från det att du köpt ditt paket rätt att få pengar tillbaka som du inte har utnyttjat, trafikskolan tar en avgift på 10 % på den summa som vi betalar tillbaka dessutom drar vi av den rabatt som du erhöll vid köp av ditt paket, det innebär att du får betala full avgift på det som du har förbrukat.

Hälsningar
Jakobsbergs Trafikskola AB

Sturevägen 3, 177 56 Järfälla
Tel: 08-580 300 48
Sms: 0768228844
Hemsida: jakobsbergstrafikskola.se